Aplikacja AR dla Muzeum Narodowego w Sukiennicach
,

Aplikacja AR dla Muzeum Narodowego w Sukiennicach

Aplikacja AR dla Muzeum

Aplikacje AR to nasza specjalność. To nasza pierwsza aplikacja AR dla Muzeum. Stworzyliśmy animację obrazu „Szał uniesień” Władysława Podkowińskiego z 1894 roku. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Sukiennicach w Krakowie. Na podstawie zdjęcia obrazu w wysokiej rozdzielczości stworzyliśmy warstwy na bazie których powstała animacja generowana na żywo na silniku 3D.

„Szał” markerem aplikacji AR

Prawdziwy obraz znajdujący się w muzeum, wierna reprodukcja, lub kopie cyfrowe stanowią marker wyzwalający treść aplikacji. Po włączeniu aplikacji i skierowaniu telefonu w stronę obrazu, aplikacja wykrywa marker – obraz i nakłada animowaną kopię na oryginał. Dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości aplikacja cały czas śledzi pozycję obrazu w przestrzeni i dopóki kierujemy telefon w jego stronę, animacja wierzgającego konia zastępuje obraz. Prace nad aplikacją prowadziliśmy podczas lockdownu. Po ponownym otwarciu muzeów udaliśmy się do Sukiennic aby po raz pierwszy przetestować działanie aplikacji z oryginałem „Szału”. Efekty pierwszego testu możecie zobaczyć na filmie zamieszczonym poniżej.

Więcej o naszych projektach VR i AR dla muzeów możecie przeczytać tutaj. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym projektem wirtualnej galerii dla BWA w Rzeszowie na naszym blogu.