Aplikacje AR – co to takiego?


Technologia AR

Aplikacje AR wykorzystują technologię rozszerzonej rzeczywistości (AR). Polega ona na nakładaniu wirtualnych, interaktywnych obiektów, modeli 3D, animacji czy grafik na rzeczywisty obraz przechwytywany przez kamerę urządzenia mobilnego – tabletu lub smartfona. AR wzbogaca rzeczywisty obraz o dodatkowe, wirtualne elementy, realistycznie umiejscowione w przestrzeni. Nazwa wywodzi się od angielskiego Augmented Reality. Czyli poszerzonej, rozszerzonej lub wzbogaconej rzeczywistości (w skrócie AR).

Technologię AR wykorzystują między innymi filtry mediach społ. nakładające na twarz użytkownika animacje jak np. nasz filtr promujący film Apokawixa, lub gra Pokemon Go. W CinematicVR zajmujemy się tworzeniem aplikacji AR do celów biznesowych. Naszą specjalnością są aplikacje wyświetlające interaktywne treści po wykryciu markera (jakim może być np. etykieta produktu) jak np. aplikacja AR Girl and Dragon lub interaktywne gry AR jak Kolorowe Centrum Świata czy Morski Labirynt.

Czym różni się AR od VR?

VR wymaga gogli, które odcinają użytkownika od rzeczywistego świata. AR wzbogaca otaczającą nas rzeczywistości o dodatkowe elementy. Do zabawy z AR wystarczy smartfon lub tablet. Każde nowe urządzenie mobilne wspiera już funkcję rozszerzonej rzeczywistości. Próg wejścia jest więc dla AR o wiele niższy niż dla VR.

Po włączeniu funkcji AR, telefon wyświetla widok z kamery znajdującej się z przodu. Aplikacja analizuje obraz w poszukiwaniu płaskich powierzchni. Gdy aplikacja rozpozna podłogę, blat lub ścianę, możemy na niej wyświetlić interaktywny element AR (np. model 3D). Interakcję może wyzwolić również zdefiniowany przez nas znacznik – marker, np. plakat, ulotka, obraz, etc. Po wykryciu markera, aplikacja wyświetla “przytwierdzony” do niego obiekt lub grafikę, symulując jej obecność w rzeczywistym świecie. Telefon staje się więc oknem, przez które obserwujemy prawdziwy świat wzbogacony o interaktywne, wirtualne elementy.

Film prezentuje naszą aplikację AR The Beds

Film prezentuje naszą aplikację AR Kolorowe Centrum Świata dla sieci Atrium

Aplikacje AR w biznesie


Rozszerzona rzeczywistość dla biznesu

Produkujemy aplikacje AR na Android i iOS. Stworzyliśmy wiele aplikacji wyświetlających filmy, animacje, a nawet interaktywne modele 3D i mini gry, po wykryciu etykiety na opakowaniu produktu. Wystarczy skierować aparat w stronę opakowania. Aplikacja wykrywa etykietę i wyświetla animowane treści zachęcające użytkownika do interakcji z marką. Stworzyliśmy również interaktywny konfigurator felg AR. Obecnie pracujemy nad rozwiązaniami AR dla muzeów.

Rozszerzona rzeczywistość ma wyjątkowo szerokie zastosowanie. Rozwiązania AR można wykorzystywać w aplikacjach mobilnych w niemal każdej branży, od prostych interaktywnych gier na smartfona, aplikacje dla branży nieruchomości i projektantów wnętrz, e-commerce aż do branży motoryzacyjnej.

Nasze aplikacje AR


Nowe technologie w muzeach

Tworzymy również treści AR dla muzeów i instytucji kultury. Przy współpracy z Muzeum Narodowym w Sukiennicach w Krakowie powstała aplikacja AR która ożywia jeden z obrazów. Z kolei dla dla Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku wyprodukowaliśmy aplikację AR Mała Litwa dzięki której użytkownik może zobaczyć nieistniejące już obiekty muzealne. Nasza aplikacja AR Partytura Pamięci to przeniesienie do rozszerzonej rzeczywistości performensu tanecznego grupy Festivalt, wykonywanego na terenie byłego getta w Krakowie.

Dla naszych klientów stworzyliśmy już kilkadziesiąt różnych aplikacji AR. Stworzyliśmy interaktywne gry edukacyjne AR dla sieci AtriumLabiryntu w Stegnie, edukacyjną aplikację dla Muzeum w Olsztynku oraz interaktywny performance AR dla kolektywu Festivalt. Ciekawym projektem była aplikacja AR dla Muzeum Narodowego w Sukiennicach która ożywia jeden ze znajdujących się w zbiorach muzeum obrazów. Dla studia PuppetsWar przygotowaliśmy aplikację rozszerzonej rzeczywistości, dzięki której użytkownik może wyświetlić model trójwymiarowy jednej z oferowanych figurek. Dzięki naszej aplikacji AR TheBeds użytkownik może we własnym domu obejrzeć modele mebli marki TheBeds w realistycznej skali. W ten sposób można urządzić mieszkanie, dom, a także sprawdzić, czy mebel zmieści się  w wybranym przez nas miejscu. Podczas Kongresu Brokerów w 2019 nasza aplikacja AR dla firmy Warta pozwalała na wyświetlanie uczestnikom animacji na specjalnie przygotowanych plakatach pełniących funkcję markerów.

ostatnie projekty