,

Film 360 „Bydgoszcz VR Dance Project”

Taneczny Film 360 o Bydgoszczy

Bydgoszcz VR Dance Project, to film 360 – nietypowa reklama Bydgoszczy, w której miasto zamienia się w scenografię spektaklu opartego na tańcu współczesnym. Jesteśmy dumni i ogromnie wdzięczni, że Bydgoszcz wyróżniła nasz projekt eksperymentalnej reklamy VR w konkursie „Bydgoszcz Kręci”. Film zrealizowaliśmy bowiem przy wsparciu finansowym Miasta.

Jest to wspólne przedsięwzięcie filmowców i tancerzy, realizowane na tle takich miejsc jak bydgoski Rynek, Katedra, Wyspa Młyńska czy Opera Nova. Reżyserem filmu jest związany z regionem kujawsko-pomorskim reżyser i scenarzysta, absolwent katowickiej filmówki im. K. Kieślowskiego Andrzej Cichocki. CinematicVR odpowiada za kompleksową produkcję i postprodukcję obrazu VR.

Film 360 Bydgoszcz VR Dance Project - Wenecja Bydgoska
Film 360 Bydgoszcz VR Dance Project – Wenecja Bydgoska

W Bydgoszczy zatańczyli dla nas Anna Hop i Daniel Agudo Gallardo. Anna jest tancerką, choreografką i pedagogiem. Obecnie tworzy i pracuje w Polsce i Norwegii. Od 2009 roku tancerka Polskiego Baletu Narodowego, jako choreograf zadebiutowała w 2010 roku na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Stworzyła także trzy pełnowymiarowe spektakle. „Pupę” dla Polskiego Baletu Narodowego, do muzyki Stanisława Syrewicza (2015), „Karnawał Zwierząt” dla Baletu Opery Wrocławskiej, do muzyki Camille Saint – Saënsa (2017) oraz „Bajki ci opowiem…” dla Baletu Opery na Zamku w Szczecinie do muzyki Witolda Lutosławskiego (2013).

Ponadto współpracowała jako choreograf m.in. przy produkcji filmu „Piąte: nie odchodź” w reż. Katarzyny Jungowskiej (2014) oraz w tworzeniu choreografii i ruchu scenicznego do spektakli „Zrób sobie raj” w reż. Olgi Chajdas i Kasi Adamik (2012).

W 2016 stworzyła choreografię „In her hair” (Oslo i Trondheim) dla Den Norske Opera and Ballet w ramach projektu På Tå Hev. W czerwcu 2017 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej premierę miał „Sen Nocy Letniej” w reżyserii Małgorzaty Zajączkowskiej, do muzyki Zuzanny Falkowskiej i Jana Stokłosy z choreografią Anny.

Bydgoszcz VR Dance Project - Stary Rynek w Bydgoszczy
Bydgoszcz VR Dance Project – Stary Rynek w Bydgoszczy

Daniel Agudo Gallardo pochodzi z Mejorada del Campo w Hiszpanii, tam też stawiał swoje pierwsze kroki w zawodzie tancerza. Jego największym atutem jest wszechstronność, do perfekcji opanował także sztukę improwizacji. Jest absolwentem madryckiego konserwatorium „Carmen Amaya”, gdzie studiował zarówno taniec klasyczny, jak i współczesny. W 2015 roku rozpoczął profesjonalną karierę występując na deskach Balletto del Sud w Lecce. Obecnie jest członkiem zespołu baletu Opery Wrocławskiej.

Bydgoszcz VR Dance Project - na szczycie apartamentowca NordicHaven
Bydgoszcz VR Dance Project – na szczycie apartamentowca NordicHaven

Pierwszy pokaz filmu odbył się 12.12.2017 w bydgoskim salonie wirtualnej rzeczywistości The Unreal VR. Sądząc po reakcjach widzów, często po raz pierwszy obcujących z wirtualną rzeczywistością, udało nam się osiągnąć zamierzony cel, tj. połączyć eksperymentalny film artystyczny VR z walorami promocji Bydgoszczy. Film dostępny jest dla gości The Unreal VR, jak również na profilu YouTube i Facebooku CinematicVR. Bydgoszcz wykorzystuje również „VR Dance Project” na swoich stoiskach podczas targów turystycznych.