Film VR180 dla Politechniki Rzeszowskiej

Szkolenie pilotów za pomocą VR180.

Stworzyliśmy film VR180 z wnętrza samolotu szkoleniowego, dokumentujący egzamin. Rozwijamy kilka szkoleniowych projektów VR. Podjęliśmy współpracę z Ośrodkiem Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej aby sprawdzić czy filmy zrealizowane w wirtualnej rzeczywistości mogą być pomocne w kształceniu młodych pilotów. VR z powodzeniem wykorzystuje się w szkoleniach w różnych branżach, również w lotnictwie. Nasz pomysł nie polega jednak na symulacji, a na rejestrowaniu przebiegu lotów szkoleniowych, wraz z błędami popełnianymi przez studentów. O samej technologii VR180 pisaliśmy już tu i tu, przeprowadziliśmy również udane testy streamu w VR180 na żywo.

VR180 czy 360?

Wybraliśmy VR180 ze względu na kilka czynników. Po pierwsze, kłopotem w montażu większej kamery VR (np. Insta 360 Pro) okazała się stosunkowo niewielką ilość miejsca w kabinie. Kamera K1 Pro z łatwością zmieściła się wraz z operatorem na tylnej kanapie, nie przeszkadzając pilotowi i egzaminatorowi w szkoleniowym locie.

Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej

Ponad to, zależało nam na wiernym odzwierciedleniu wyglądu wnętrza maszyny, wraz z kokpitem i wszystkimi instrumentami. Od początku było więc jasne, że nagranie musi zostać zrealizowane w stereoskopowym 3D. Mała przestrzeń uniemożliwiłaby poprawne odwzorowanie 3D przez kamerę 360 i komfortowy odbiór filmu w goglach VR. Mając na uwadze realistyczne odwzorowanie głębi i komfort użytkownika oglądającego ponad godzinny lot, wybraliśmy realizację w technologii VR180.

Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej

Salon Maturzystów 2018

Fragment naszego filmu można było obejrzeć podczas Salonu Maturzystów odbywającym się na Uniwersytecie Rzeszowskim. Na stoisku Politechniki Rzeszowskiej kandydaci na pilotów mogli obejrzeć najbardziej emocjonujący fragment szkolenia – lądowanie na lotnisku w Jasionce. Obecność VR na tego typu targach to oczywiście zamierzony efekt uboczny naszego eksperymentu.

 

Salon Maturzystów 2018
fot. Michał Święcicki