Na zlecenie Immersion Labs wyprodukowaliśmy łącznie trzynaście filmów szkoleniowych VR dla policji dla firmy Axon do celów szkolenia pracowników służb mundurowych w Stanach Zjednoczonych. Materiały które zrealizowaliśmy, weszły w skład kompleksowego szkolenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości w zakresie deeskalacji konfliktu w niebezpiecznych sytuacjach. Scenariusze szkolenia VR dla policji powstały na bazie wieloletnich doświadczeń funkcjonariuszy.
W szkoleniu użytkownik wciela się w funkcjonariusza, któremu towarzyszy partner (aktor). Każdy z interaktywnych filmów przedstawia konkretną sytuację z podejrzanym. Naszym zadaniem jako szkolącego się jest zdecydować, jakie decyzje podjąć, by uniknąć eskalacji konfliktu i ochronić partnera.
Cel szkolenia VR dla policji
(…)Axon ogłosił ambitny cel – zmniejszenie liczby zgonów związanych z użyciem broni palnej pomiędzy policją a obywatelami w USA o 50% do 2033 roku. Osiągnięcie tego celu wymaga poprawy technologii bezpieczeństwa publicznego, szkoleń oraz budowania zaufania. Zespół Axon VR jest zaangażowany w ciągłe doskonalenie technologii wirtualnej rzeczywistości, zasobów dostępnych na żądanie, certyfikacji oraz immersyjnych szkoleń praktycznych, aby umożliwić profesjonalistom ds. bezpieczeństwa publicznego rozwijanie umiejętności i pogłębianie wiedzy (…).
Źródło: Axon
Szkolenie wzbogacone jest o efekty dźwiękowe, takie jak komunikaty radiowe od dyspozytora. Dzięki scenariuszom inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami, symulacja wprowadza uczestników w sytuacje wysokiego stresu, wymagające szybkiego podejmowania decyzji. Jednym z podstawowych wyborów jest użycie paralizatora TASER lub broni palnej. Stworzone przez nas materiały to filmy interaktywne, tj. posiadające kilka wariantów, zależnych od wyborów użytkownika. To od wyboru szkolącego się, szybkości i trafności reakcji, a także od celności oddanych strzałów zależy jak potoczy się akcja szkolenia.
Szkolenie VR dla policji ma bowiem formę aplikacji VR i łączy elementy filmu VR i grafiki komputerowej. Aplikacja VR stworzona przez Immersion umożliwia oddanie strzału z broni lub paralizatora, a także pozwala na analizę podjętych przez szkolącego się funkcjonariusza działań.
Przykładowe scenariusze VR
Poniżej krótko opisujemy trzy wybrane scenariusze szkoleniowe. Pełna lista scenariuszy szkoleniowych VR dostępna jest tutaj.
Awantura przed barem
Celem scenariusza jest interwencja podczas starcia dwóch mężczyzn przed barem. Pomimo wielokrotnych wezwań funkcjonariuszy, jeden z mężczyzn nadal nie stosuje się do poleceń. Szkolący się musi wybrać, czy zastosować paralizator, czy oddać strzał z broni palnej, aby zapewnić podporządkowanie się podejrzanego.
Kontrola drogowa: agresywny pasażer
Scenariusz rozgrywa się podczas kontroli drogowej z udziałem agresywnego pasażera, który, jak się okazuje, posiada broń palną. Kursanci muszą działać błyskawicznie, aby zapobiec zagrożeniu dla siebie lub partnera. Zadaniem użytkownika jest oddanie precyzyjnego strzału, aby udaremnić podejrzanemu próbę sięgnięcia po broń.
Interwencja w miejscu pracy
Funkcjonariusze interweniują w toalecie w miejscu pracy. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że kobieta trzyma nóż i grozi innym, sobie oraz funkcjonariuszom. Kursanci muszą podjąć decyzję, czy użyć broni energetycznej TASER czy broni palnej. Alternatywnie mogą zdecydować się na użycie alertu ostrzegawczego lub łuku ostrzegawczego jako strategicznego środka deeskalacji.
vRBT Live Action
Platforma szkoleniowa oparta na wirtualnej rzeczywistości (vRBT) Live Action to innowacyjne rozwiązanie, które łączy wideo 360° z dedykowanym kontrolerem VR (pistolet i paralizator TASER), oferując niezwykle immersyjne i realistyczne doświadczenie szkoleniowe. To nowatorskie podejście rozwija umiejętności szybkiej oceny sytuacji, technik deeskalacji oraz praktycznej biegłości w posługiwaniu się pistoletem i paralizatorem TASER.
Źródło: Axon
Produkcja 13 interaktywnych filmów VR w USA
Projekt realizowaliśmy w dwóch lokacjach w Stanach Zjednoczonych – w Kaliforni i Arizonie w 2023 i 2024 roku. Nasz team odpowiedzialny był za preprodukcyjne konsultacje VR, reżyserię i produkcję filmów VR, a także za nadzór VR na planie i finalną postprodukcję materiałów. Dostarczone przez nas, gotowe filmy 360 3D umieszczane były w opracowanej przez Immersion aplikacji treningowej na silniku 3D.
Na planie obecny był między innymi koordynator scen kaskaderskich oraz personel odpowiedzialny za bezpieczeństwo. Używaliśmy zarówno replik broni jak i paralizatorów.
Szkolenia VR dla służb mundurowych – innowacyjny workflow
Do tworzenia filmów VR wykorzystaliśmy profesjonalną kamerę VR180. Dzięki temu zarejestrowaliśmy realistyczny, stereoskopowy obraz VR w najwyższej jakości. Następnie w każdej lokacji rejestrowaliśmy szereg obrazów dookoła kamery obracając ją co 45 stopni wokół własnej osi. Otrzymane w ten sposób 16 obrazów VR (po 8 dla każdego oka) łączyliśmy w dedykowanym do postprodukcji VR oprogramowaniu.
Efektem końcowym jest realistyczny film 360 3D o wysokiej rozdzielczości i jakości znacznie przewyższającej filmy realizowane nawet profesjonalnymi kamerami 360, takimi jak np. Insta360 Pro 2.