Szkolenia VR – jak samodzielnie tworzyć treści szkoleniowe na gogle VR?
Przeprowadziliśmy warsztaty z produkcji interaktywnych, szkoleniowych treści VR w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Lublinie. Naszym celem było zaznajomienie uczestników warsztatów z potencjałem szkoleniowym i edukacyjnym VR. Nauczyliśmy uczestników jak samodzielnie i bez pomocy programistów tworzyć interaktywne treści szkoleniowe VR. Ponad to, pokazaliśmy jak sprawnie wdrażać je i monitorować postępy szkolących się.

Podczas warsztatów korzystamy zarówno z autorskich rozwiązań, jak również z prostych, ogólnodostępnych narzędzi, takich jak Miro i konsumenckich kamer VR. Dzięki temu obalamy wiele mitów na temat wirtualnej rzeczywistości. Udowadniamy, że VR nie musi być trudny (i drogi) w produkcji, a skuteczne, interaktywne szkolenie może stworzyć każdy.
Warsztaty odbyły się w pracowni VR/AR KSSIP, która wyposażona jest w gogle wirtualnej rzeczywistości i laptopy.

Tworzenie treści VR krok po kroku
Pierwszy dzień poświęciliśmy na ogólne wprowadzenie do tematu zastosowania VR w szkoleniach. Zaprezentowaliśmy przykłady wykorzystania VR, a także nauczyliśmy kursantów jak instalować aplikacje VR na posiadanych przez KSSIP goglach. Przez kolejne dwa dni, cztery grupy uczestników tworzyły interaktywne scenariusze w darmowej aplikacji Miro. Następnie uczestnicy nagrywali materiały VR przy pomocy kamer Insta360 EVO i montowały je w oprogramowaniu Adobe. Ostatnim etapem było tworzenie szkolenia w naszym autorskim Interaktywnym Systemie Szkoleniowym VR.
Interaktywny System Szkoleniowy VR
Uczestnicy naszych warsztatów nigdy wcześniej nie tworzyli treści VR. Właśnie po to powstał ISSVR. Dzięki naszym narzędziom nauczyliśmy naszych kursantów jak samodzielnie tworzyć interaktywne filmy szkoleniowe VR.
Uczestnicy w 15 godzin poznali technologię VR na tyle dobrze, że samodzielnie wyprodukowali interaktywne scenariusze, nagrali materiały VR przy pomocy specjalnych kamer i stworzyli cztery różnorodne, interaktywne materiały szkoleniowe VR. Następnie, ostatniego dnia warsztatów uczestnicy zaprezentowali swoje produkcje na goglach VR. ISSVR to narzędzie dzięki któremu osoba bez specjalistycznej wiedzy programistycznej i bez wcześniejszego doświadczenia w produkcji VR (a nawet tradycyjnych filmów) może wyprodukować szkolenie VR.



Szkolenia VR dla prawników
To już drugi projekt, w którym wykorzystaliśmy Interaktywny System Szkoleniowy VR do produkcji szkoleń VR dla prawników. Nasz pierwszy projekt VR na sali sądowej stworzyliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich IUSTITIA, o którym możecie przeczytać między innymi tutaj.
Jak przyznali sami uczestnicy warsztatów, symulacje trudnych, niebezpiecznych lub nietypowych sytuacji na sali sądowej mogą być bardzo pomocne w procesie kształcenia prawników. Pomagają przećwiczyć i zastosować odpowiednie procedury. Mierzenie się z nimi w bezpiecznej, komfortowej przestrzeni uodparnia na stres i pozwala spokojnie przeanalizować sytuację. Interaktywna symulacja pozwala zapoznać się z konsekwencjami swoich wyborów, również tych błędnych.
