Na zlecenie Tramwaje Warszawskie zrealizowaliśmy szkolenie VR przeznaczone dla motorniczego. Projekt powstał z myślą o kursantach przygotowujących się do zawodu motorniczego. Ma pomóc przyszłym kierowcom pojazdów zdać skomplikowany egzamin.
Szkolenie dla motorniczych w VR
Szkolenie VR powstało na bazie filmów VR180 oraz naszego autorskiego Interaktywnego Systemu Szkoleniowego VR ISSVR. Scenariusz szkolenia składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to OC, przygotowanie tramwaju do jazdy. Motorniczy upewnia się, że pojazd jest bezpieczny jak również że można wyruszyć nim w miasto. Druga część szkolenia VR obejmuje jazdę przez miasto. Zawiera wybrane, trudne fragmenty prawdziwych tras. Osoby szkolące będą miały okazję zmierzyć się z wymagającymi sytuacjami na drodze (również z niespodziewanymi sytuacjami, które udało nam się sfilmować przypadkiem) a także przetestować swoją wiedzę w bezpiecznym środowisku.

Realistyczne Filmy VR
Projekt wykorzystuje nagrane przez nas wspólnie z ekipą TW interaktywne, immersyjne filmy VR. Dzięki temu, szkoleniowe treści są realistyczne – prezentują prawdziwe tramwaje i nagrania przejazdów w ruchu miejskim, a nie symulacje. W krótkim czasie zrealizowaliśmy wartościowy materiał szkoleniowy o łącznej długości kilku godzin. To pigułka praktycznej wiedzy dla przyszłych motorniczych i doświadczenie przejazdu tramwajem bez wychodzenia z biura. To również egzamin z podstawowej wiedzy dot. OC.



Interaktywny System Szkoleniowy VR dla Tramwajów Warszawskich
Każdy segment szkolenia zawiera interaktywny quiz. Osoby szkolące się wybierają poprawną odpowiedź z kilku zaproponowanych na wyświetlonej na ekranie planszy. Po zakończonym szkoleniu wynik można zobaczyć w swoim profilu, a także wygenerować szczegółowy raport. Interaktywny System Szkoleniowy VR umożliwia także pogląd wyników szkolenia na żywo. Interaktywne szkolenie powstało w systemie no-code, bez potrzeby angażowania programistów.
Jako uzupełnienie szkolenia przygotowaliśmy również krótki film promocyjny VR, w którym pracownicy TW Warszawa zachęcają do aplikowania do pracy na stanowisko motorniczego.



Aplikacja VR, PC i CMS do zarządzania szkoleniami
Szkolenie dostępne jest zarówno na goglach VR, jak i w aplikacji PC. Klient ma również dostęp do panelu administratora ISSVR, dzięki któremu może zarządzać procesem szkolenia i monitorować postępy uczestników. Edytor ISSVR pozwala również wprowadzać zmiany, tj. dodawać i edytować pytania quizu weryfikującego wiedzę motorniczych, a także generować raporty ze szkolenia.

Tramwaje Warszawskie VR
Scenariusz szkolenia powstał w ścisłej współpracy z motorniczymi, którzy zadbali, by materiał zawierał aktualne dane i merytoryczną wiedzę. Zdjęcia powstały przy pomocy najlepszej na rynku kamery VR180 – Canona R5C z obiektywem Dual Fisheye. Materiał ma zostać wykorzystany również jako część doktoratu wdrożeniowego badającego wpływ technologii VR na retencję wiedzy wśród osób zatrudnionych w Tramwajach Warszawskich.