Wirtualna galeria BWA w Rzeszowie
,

Wirtualna galeria BWA w Rzeszowie

Wirtualna galeria BWA w Rzeszowie już działa!

Stworzyliśmy wirtualną galerię obrazów dla Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. To kolejny projekt CinematicVR który wpisuję się w kategorię naszych usług VR/AR dla muzeów i galerii. Biuro, które istnieje od 1962 roku, zgromadziło ponad 1400 różnego rodzaju dzieł. W trójwymiarowej przestrzeni głównej sali wystawienniczej można zobaczyć wybrane przez pracowników BWA obrazy. Użytkownicy mogą również przejrzeć cały dostępny katalog zdigitalizowanych zbiorów BWA i samemu skomponować wystawę ze swoich ulubionych dzieł. Galeria dostępna jest pod adresem https://zbiorybwa.rzeszow.pl/. Aby ją obejrzeć należy kliknąć w zakładkę Galeria wirtualna.

Digitalizacja

Pierwszym etapem tworzenia galerii była digitalizacja przestrzeni. W tym celu za pomocą fotogrametrii odwzorowaliśmy w 3D główną salę wystawienniczą BWA, mieszczącego się w budynku byłej synagogi. Powstał trójwymiarowy model sali, który następnie zoptymalizowaliśmy tak aby możliwe było wyświetlanie go w przeglądarce internetowej. Na ścianach sali umieściliśmy sloty które pracownicy BWA, ale i użytkownicy aplikacji mogą wypełniać dowolnie wybranymi obrazami z wirtualnego katalogu. Umożliwia to back-end połączony z aplikacją webową 3D. Zdigitalizowaliśmy również 10 rzeźb, w tym rzeźbę „Postać Klęcząca” Zbigniewa Beksińskiego. Dziewięć rzeźb można oglądać w formie specjalnych animacji 360, chluba BWA, czyli rzeźba Beksińskiego ma formę trójwymiarowego modelu, zdigitalizowanego podobnie jak sala wystawiennicza za pomocą fotogrametrii.

Wirtualna Galeria BWA Rzeszów

Zwiedzanie wirtualnej galerii

Team CinematicVR nadzorował całość prac nad projektem w ramach którego powstała strona internetowa zawierająca katalog zbiorów BWA z możliwością wyszukiwania. Wirtualna galeria umożliwia poruszanie się po trójwymiarowym modelu głównej sali wystawienniczej. Na wirtualnej podłodze umieszczone zostały punkty które umożliwiają poruszanie się. Każdy z punktów koresponduje ze slotem w którym wisi, lub może zawisnąć wirtualny obraz. Na środku pomieszczenia znajduje się trójwymiarowy model rzeźby Beksińskiego. Użytkownicy mogą skomponować własną wystawę korzystając z funkcji „dodaj do mojej galerii” znajdującej się przy każdym z eksponatów w wirtualnym katalogu. W ten sposób każdy może skomponować swoją unikalną , spersonalizowaną wystawę i obejrzeć ją w wirtualnej sali BWA. Za projekt strony www odpowiada firma Zdzislowicz.pl.