Czym jest rozszerzona rzeczywistość (AR)?

Rozszerzona rzeczywistość  to technologia polegająca na łączeniu świata realnego z wirtualnymi obiektami 3D za pomocą kamery tabletu lub smartfona. Nazwa wywodzi się od angielskiego Augumented Reality, czyli poszerzonej, rozszerzonej lub wzbogaconej rzeczywistości (w skrócie AR).

Tworzymy Aplikacje AR na Androida i iOS

Tworzymy Aplikacje rozszerzonej rzeczywistości zarówno na platformę Android jak i iOS. Nowoczesne urządzenia mobilne wyposażone są w zaawansowane algorytmy przetwarzania obrazu w czasie rzeczywistym. Wykorzystują one dane z kamer smartfonów do mapowania rzeczywistości i tworzenia modelu 3D naszego otoczenia. Na tak powstały model, w aplikacji AR możemy w realistyczny sposób nakładać grafikę trójwymiarową, sprawiającą wrażenie realistycznie "zakotwiczonej" w prawdziwej przestrzeni.

Czym różni się technologia AR od VR?

 

W przeciwieństwie do VR, który za pomocą specjalnych gogli odcina użytkownika od rzeczywistego świata, AR polega jedynie na wzbogacaniu otaczającej nas rzeczywistości o dodatkowe elementy 3D. Dzięki temu, że prawie każde nowe urządzenie mobilne wspiera funkcję rozszerzonej rzeczywistości, próg wejścia technologii AR jest bardzo niski. Do zabawy z rozszerzoną rzeczywistością nie potrzebujemy bowiem gogli, wystarczy nasz smartfon lub tablet.

Technologia nieograniczonych możliwości

 

Rozszerzona rzeczywistość ma wyjątkowo szerokie zastosowanie. Rozwiązania AR można wykorzystywać w aplikacjach mobilnych w niemal każdej branży, od prostych interaktywnych gier na smartfona, aplikacje dla branży nieruchomości i projektantów wnętrz, e-commerce aż do branży motoryzacyjnej. AR pozwala w realistyczny sposób nałożyć wirtualny obraz na realną przestrzeń. Dzięki temu możemy na przykład dobrać makijaż do sukienki, kolor kanapy do salonu lub konfigurować model samochodu, który zamierzamy kupić.

Zdjęcie po prawej pochodzi z aplikacji AR prezentującej produkty firmy TheBeds.