Czym są aplikacje AR?

Aplikacje AR wykorzystują technologię rozszerzonej rzeczywistości (AR). Polega ona na nakładaniu wirtualnych, interaktywnych obiektów, modeli 3D, animacji czy grafik na rzeczywisty obraz przechwytywany przez kamerę urządzenia mobilnego - tabletu lub smartfona. AR wzbogaca rzeczywisty obraz o dodatkowe, wirtualne elementy, realistycznie umiejscowione w przestrzeni. Nazwa wywodzi się od angielskiego Augmented Reality. Czyli poszerzonej, rozszerzonej lub wzbogaconej rzeczywistości (w skrócie AR).

Technologię AR wykorzystują między innymi filtry w popularnych komunikatorach internetowych nakładające na twarz użytkownika elementy trójwymiarowe, lub gra Pokemon Go. W CinematicVR zajmujemy się tworzeniem aplikacji AR do celów biznesowych. Naszą specjalnością są aplikacje wyświetlające interaktywne treści po wykryciu markera jakim jest etykieta znajdująca się na opakowaniu produktu.

Aplikacje AR w biznesie

Produkujemy aplikacje AR na Android i iOS. Stworzyliśmy wiele aplikacji wyświetlających filmy, animacje, a nawet interaktywne modele 3D i mini gry, po wykryciu etykiety na opakowaniu produktu. Wystarczy skierować aparat w stronę opakowania. Aplikacja wykrywa etykietę i wyświetla animowane treści zachęcające użytkownika do interakcji z marką. Stworzyliśmy również interaktywny konfigurator felg AR. Obecnie pracujemy nad rozwiązaniami AR dla muzeów.

Rozszerzona rzeczywistość ma wyjątkowo szerokie zastosowanie. Rozwiązania AR można wykorzystywać w aplikacjach mobilnych w niemal każdej branży, od prostych interaktywnych gier na smartfona, aplikacje dla branży nieruchomości i projektantów wnętrz, e-commerce aż do branży motoryzacyjnej.

Nasze aplikacje AR

Dla naszych klientów stworzyliśmy ponad dwadzieścia różnych aplikacji AR. Dla studia PuppetsWar przygotowaliśmy aplikację rozszerzonej rzeczywistości, dzięki której użytkownik może wyświetlić model trójwymiarowy jednej z oferowanych figurek. Dzięki naszej aplikacji AR TheBeds użytkownik może we własnym domu obejrzeć modele mebli marki TheBeds w realistycznej skali. W ten sposób można urządzić mieszkanie, dom, a także sprawdzić, czy mebel zmieści się  w wybranym przez nas miejscu. Podczas Kongresu Brokerów w 2019 nasza aplikacja AR dla firmy Warta pozwalała na wyświetlanie uczestnikom animacji na specjalnie przygotowanych plakatach pełniących funkcję markerów.

Aplikacja AR Fox

Czym różni się AR od VR?

VR wymaga gogli, które odcinają użytkownika od rzeczywistego świata. AR polega na wzbogacaniu otaczającej nas rzeczywistości o dodatkowe elementy. Do zabawy z AR nie potrzebujemy gogli - wystarczy nasz smartfon lub tablet. Każde nowe urządzenie mobilne wspiera już funkcję AR, więc próg wejścia tej technologii jest niski.

Po włączeniu aplikacji AR ekran telefonu wyświetla widok z kamery znajdującej się z przodu. Kamera obserwuje rzeczywistość, a zaawansowane algorytmy analizują obraz w poszukiwaniu powierzchni. To mogą być podłogi, blaty i ściany, na których osadzony może zostać interaktywny element AR. Interakcję może wyzwolić również specjalny marker graficzny (plakat, ulotka, obraz, etc.). Po wykryciu markera, aplikacja wyświetla “przytwierdzony” do niego obiekt lub grafikę, symulując jej obecność w rzeczywistym świecie. Telefon staje się więc oknem, przez które obserwujemy prawdziwy świat wzbogacony o interaktywne, wirtualne elementy.